Шпаклівка для стін. Як обрати та підготувати стіни до шпаклювання

Шпаклівка для стін. Як обрати та підготувати стіни до шпаклювання

Перед нанесенням будь-яких оздоблювальних матеріалів необхідно правильно підготувати поверхню. Якщо для укладання плитки достатньо штукатурки, то перед фарбуванням чи наклеюванням шпалер стіни треба зробити ідеально рівними та гладкими. Для шпаклювання стін використовують спеціальні суміші – шпаклівки. Без досвіду легко заплутатися у широкому асортименті сухих шпаклювальних сумішей і готових паст. Більше того, матеріали різняться як за призначенням (стартова, фінішна, універсальна та спеціальна шпаклівка «Шов»), так і за в’яжучою речовиною (цементна, гіпсова, полімерна шпаклівки). Маючи знання про те, як правильно вибрати шпаклювальну суміш та підготувати стіни до шпаклювання, ви зможете отримати максимально якісний результат.

Шпаклівка для стін: види та відмінності

Сухі шпаклівки – це порошкові суміші, що потребують додавання води перед використанням. Пасти – готові до використання матеріали, що не потребують додавання води. Обидва типи мають свої переваги та недоліки, і вибір між ними зазвичай залежить від конкретних потреб проекту та особистих вподобань користувача.

Основною перевагою сухої шпаклівки є ціна – як правило готові суміші коштують значно дорожче. Сухі суміші частіше обирають майстри з досвідом, адже суміш необхідно розводити водою, ретельно замішувати, уникаючи виникнення грудочок. Для правильного замішування складу знадобиться спеціальний інструмент – міксер або насадка-змішувач для дрилю.

Приготування сухої шпаклювальної суміші

Наносити матеріал треба негайно, бо саморобні шпаклівки швидко твердіють. Не маючи досвіду, складно отримати необхідну консистенцію, що може вплинути на кінцеву міцність покриття. Сухі суміші вибагливі до умов зберігання – підвищена вологість може зіпсувати матеріал. Готові пасти, як правило, реалізуються у пластикових тарах, що дозволяє зберігати невикористаний матеріал навіть після відкриття. Завдяки спеціальному складу така суміш не твердіє під час зберігання та має ідеальну консистенцію для роботи.

Види шпаклівок за призначенням

Під різні види робіт обирають різні шпаклювальні склади. Залежно від призначення шпаклівки поділяються на:

  • Стартову
  • Фінішну
  • Універсальну
  • Спеціальну шпаклівку «Шов»

Головна відмінність між такими шпаклювальними сумішами – зернистість приготованої пасти. Стартова шпаклівка використовується для грубої обробки серйозних дефектів стін – перепадів глибиною до 1,5 – 2 см. Вона має більшу зернистість, завдяки високій міцності та адгезії наноситься безпосередньо на штукатурку, швидко та зручно вирівнює стіни перед застосуванням фінішної шпаклівки.

Фінішна шпаклівка використовується для останнього етапу вирівнювання і передує декоративному оздобленню стін – фарбуванню або наклеюванню шпалер. Консистенція фінішної шпаклівки більш рідка, а фракція – дрібнозерниста, що дозволяє створювати гладку та рівну поверхню. Як правило, фінішна шпаклівка наноситься у 2 шари товщиною до 2 мм кожен.

Універсальна шпаклівка підходить як для чорнового вирівнювання штукатурки, так і для створення рівного фінішного шару. І хоча універсальні суміші зазвичай коштують дорожче, якість такого покриття поступається фінішному шпаклюванню.

Шпаклювання швів між листами гіпсокартону

Шпаклівка «Шов» – особливий вид суміші, що застосовується для заповнення швів, наприклад, між листами гіпсокартону та зазорів між іншими матеріалами.

Види шпаклівок за в’яжучою речовиною

Матеріал, на основі якого вироблена шпаклювальна суміш, визначає її основні характеристики – адгезію, еластичність, вологостійкість, стійкість до механічних та зовнішніх впливів, час висихання та ін. За в’яжучою речовиною шпаклівки поділяють на:

  • Цементні
  • Гіпсові
  • Полімерні (акрилові, латексні)

Цементна шпаклівка забезпечує високу адгезію та використовується для оштукатурених, цегляних та бетонних поверхонь. Її широко застосовують як всередині приміщень, так і ззовні, оскільки вона відрізняється високою стійкістю до атмосферних впливів, перепадів вологості та температур, УФ-випромінювання.

Цементна шпаклювальна суміш

Гіпсова шпаклівка використовується виключно для робіт всередині приміщень. Наноситься на бетон, цемент і гіпсокартон. Вона ефективно вирівнює основу та усуває дефекти. Пластифікатори, що входять до складу гіпсової шпаклівки, дозволяють отримати міцне покриття, що не обсипається та не розтріскується з часом.

Полімерна шпаклівка – проста у використанні готова суміш, що легко наноситься, швидко висихає, має відмінну адгезію та більш безпечна для здоров’я.

Акрилова шпаклівка набула популярності через високу паропроникність та стійкість до атмосферних впливів. Вона швидко висихає, стійка до впливу води та УФ-випромінювання. Ці особливості дозволяють широко використовувати шпаклівку для зовнішніх робіт та у приміщеннях з підвищеною вологістю.

Полімерна шпаклівка більш пластична, ніж гіпсова чи цементна. Її використовують для вирівнювання поверхонь із цегли, бетону, гіпсокартону, дерева та інших матеріалів. Полімерна шпаклівка утворює міцне покриття навіть з товщиною більше 1 мм. Тому її часто обирають як фінішне покриття перед фарбуванням.

Інструменти для шпаклювання

Шпателі для нанесення шпаклівки

 Для шпаклювання стін потрібен набір інструментів, які допоможуть ефективно підготувати поверхню і нанести шпаклівку. Вам знадобляться:

  • широкий шпатель для нанесення шпаклівки на великі площі стін;
  • вузький шпатель для роботи в важкодоступних місцях;
  • кельма для змішування шпаклівки та нанесення її на шпатель;
  • міксер або дриль з насадкою для змішування (застосовується для приготування суміші з сухих шпаклівок, забезпечуючи однорідність консистенції);
  • шліфувальна сітка або наждачний папір для вирівнювання покриття після висихання шпаклівки;
  • шліфувальна машинка для прискорення процесу шліфування, особливо на великих площах;
  • валик або пензель для нанесення ґрунтовки;
  • будівельний рівень для перевірки якості фінішного покриття;
  • пластикове відро для змішування шпаклівки;
  • кутовий шпатель для шпаклювання внутрішніх і зовнішніх кутів.

Цей набір інструментів забезпечує ефективне та якісне виконання робіт з шпаклювання стін, від підготовки до нанесення і шліфування шпаклювальних матеріалів.

Підготовка стін до шпаклювання

Перш ніж починати шпаклювання, стіни необхідно підготувати. Якщо цементна штукатурка свіжа, приступати до шпаклювання можна лише через 3-4 тижні. Саме такий час необхідний для повного висихання матеріалу. Гіпсова штукатурка висихає через 2-3 тижні.

За наявності цвілі стіни та стелі обробляють протигрибковим антисептиком для мінеральних поверхонь Farbex. Це концентрований засіб, що призначений для обробки бетону, цегли, штукатурки, каменю, інших мінеральних та дерев’яних поверхонь. Він знезаражує та запобігає появі плісняви, грибків, водоростей, та інших біологічних уражень на поглинаючих матеріалах перед ґрунтуванням, шпаклюванням або фарбуванням. Особливо рекомендується для використання у вологих приміщеннях та приміщеннях із поганою вентиляцією.

Перед шпаклюванням основу слід обробити акриловою ґрунтовкою глибокого проникнення Farbex Super Base. Вона застосовується для поліпшення адгезії та укріплення поверхонь (цегла, бетон, шлакоблок, цементні штукатурки, гіпсокартон та інші пористі мінеральні матеріали). Ґрунтовка також запобігає надто швидкому проникненню води в основу. Таким чином вона забезпечує належні умови висихання шпаклювальних паст, а також утворює паро- і газопроникне покриття. Перед нанесенням шпаклівки основу не можна змочувати, її потрібно лише очистити від пилу, масляних чи жирових забруднень. Перед нанесенням шпаклівки переконайтеся, що стіна повністю висохла після ґрунтування.

Як правильно шпаклювати стіни

Шпаклівку можна наносити ручним або машинним способом. Після замішування слід переконатися, що у підготовленому розчині немає грудок. Для роботи зі шпаклювальною сумішшю використовують два нержавіючі шпателі: одним (вузьким) набирають масу і перекладають на другий (ширший), яким і розрівнюють шпаклівку по стіні. Також шпателем меншого розміру очищають другий після кожної розподіленої порції шпаклівки. Шпаклювання стін починається з важкодоступних місць і стелі, а потім переходять на рівну частину стін. Шпаклівка, як правило, наноситься у два шари.

Стартова шпаклівка для стін

Перш за все необхідно відремонтувати великі нерівності, використовуючи стартову шпаклівку. Її застосовують для ремонту тріщин і западин до 1,5 см. Якщо заглиблення поодинокі, то стартову шпаклівку можна наносити товщиною до 3 см. У разі, коли нерівності ще більш глибокі, то шпаклівку наносять в декілька шарів з інтервалом не менше 5 годин.

На цьому етапі місця, які особливо піддаються оббиванню, наприклад, кути стін у коридорах, рекомендують додатково зміцнити алюмінієвими профілями.

Зміцнення кутів алюмінієвим профілем

Стартове шпаклювання рекомендовано виконувати при температурі від +5°С до + 25°С. Як правило, повне висихання займає 24 години

Фінішна шпаклівка для стін

Для фінішного вирівнювання стін застосовують дрібнодисперсну шпаклювальну суміш. Акрилова фінішна шпаклівка Farbex утворює ідеально біле і гладке покриття товщиною до 2 мм, що особливо важливо під час виконання додаткових виправлень на основі.

Виробляється у вигляді готової шпаклювальної пасти для фінішного вирівнювання стін та стель перед фарбуванням або наклеюванням шпалер, а також використовується для з’єднання гіпсокартонних плит. Суміш під час застосування зберігає постійну консистенцію, завдяки чому її можна використовувати протягом тривалого часу. Щільно закрита невикористана шпаклювальна маса зберігає придатність для подальшого застосування.

Дрібнодисперсна фінішна шпаклівка

Акрилова фінішна шпаклівка Farbex чудово підходить для нанесення як ручним способом, так і за допомогою спеціального обладнання. Залежно від устаткування, яке використовується, масу достатньо розбавити, додавши до 5% чистої води.

Шпаклювальна суміш випускаються в нейтральному білому кольорі, проте її можна колорувати ручним способом із використанням пігментного концентрату Farbex Color, інших водних колорувальних паст або машинним способом за каталогами кольорів NCS та ін.

Основні параметри фінішної шпаклівки Farbex

  • витрата на 1 шар товщиною 1 мм: 1,8 кг/м2
  • час висихання: 3 години, при товщині шару не більше 1 мм за температури повітря від + 10 °С до + 35 °С і відносній вологості повітря не більше 80%

Шпаклювальну суміш можна наносити на штукатурку, шпаклівку, гіпсокартон, цементно-вапняні та гіпсові основи, шпалери на скловолокнистій основі, ДСП, ДВП, OSB-плити та ін.

Ремонт щілин і тріщин

Поява тріщин – часта проблема під час проведення ремонтних робіт. Вони виникають через різні причини: неякісні матеріали, недотримання технології нанесення, порушення інструкції по проведенню робіт та ін. Якщо поява тріщин під шпалерами не зіпсує зовнішній вигляд кімната, то на пофарбованих стінах такий дефект може виявитися серйозною проблемою.

Ремонт щілин фінішною шпаклівкою

Тріщини усуваються все тією ж фінішною шпаклівкою. Невеликі розтріскування поглиблюються так, щоб після нанесення суміші її можна було легко розгладити шпателем. Так досягається рівномірність рельєфу навколо тріщин.

Для підвищення адгезії рекомендовано обробляти нові тріщини ґрунтовкою глибокого проникнення. Після повного висихання шпаклівки відремонтоване місце шліфують абразивом і знову ґрунтують. Після висихання його можна знову фарбувати.

Шліфування вирівняної поверхні

Після висихання шпаклівку необхідно обробити наждачним папером або абразивною сіткою (грануляція 100-150). У кутах і важкодоступних місцях рекомендують використовувати абразивну губку.

Починати шліфування слід від кута й рухатися згори донизу, круговими рухами, не сильно притискаючи інструмент до поверхні. Усю роботу потрібно виконувати наждачним папером чи абразивною сіткою одного номера.

Шліфування стін після шпаклювання та перевірка якості поверхні боковим світлом

Якщо під час шліфування трапляється виїмка, не слід намагатися вивести на цей рівень поверхню навколо неї, щоб не стерти шпаклівку. У таких випадках виїмку потрібно зашпаклювати фінішною шпаклівкою, використовуючи шпатель із нержавіючої сталі.

Перед проведенням оздоблювальних робіт (нанесенням декоративних штукатурок,  фарбуванням або наклеюванням шпалер) стіни необхідно обробити акриловою ґрунтовкою глибокого проникнення Farbex Super Base.

Для проведення контролю виконаних робіт потрібно спрямувати джерело світла (ліхтарик, лампу) паралельно до стіни. Це дає змогу виявити можливі нерівності та недостатньо відшліфовані місця. Перевірити рівність площини можна будівельним рівнем – між ним та поверхнею не повинно бути щілини.

Якщо правильно підготувати стіни до шпаклювання та виконувати всі рекомендації по нанесенню матеріалу, то шпаклювання в домашніх умовах не стане викликом навіть для новачків. Перед початком робіт необхідно прорахувати кількість суміші та запастись основними робочими інструментами. Виконуйте роботу ретельно та без поспіху і результат неодмінно буде позитивним.




24.07.2024