Як вибрати лак для дерева для внутрішніх і зовнішніх робіт: види лаків

Як вибрати лак для дерева для внутрішніх і зовнішніх робіт: види лаків


Лак для дерева  –  це одночасно захист деревини і збереження її природної краси. Дерево вразливий матеріал. Шкідники, дія вологи, перепади температур – все це несе негативний вплив і без захисного покриття деревина швидко втрачає естетичну привабливість і цілісність основи.

Хоча більшість лаків виділяються своєю універсальністю до дерев’яних поверхонь, все ж їх поділяють на  лаки для внутрішніх робіт та лаки для зовнішніх робіт. Відповідно, різні умови експлуатації диктують різні вимоги до цих продуктів.

Лак для внутрішніх робіт

Класичним лаком для внутрішніх робіт є Лак ПФ-283 Farbex. Він підходить для обробки дверей, плінтусів та меблів. Підкреслює природну красу дерева та захищає пофарбовані поверхні від дії вологи та миючих засобів.

Деякі лаки для внутрішніх робіт можуть бути спеціально розроблені для певних типів поверхонь, наприклад паркетний лак. Він підходить для фарбування паркету та дерев’яної підлоги, сходів, дверей, вікон і меблів. Лак для паркету не дає проникати воді та бруду в деревину, захищає від механічних пошкоджень та робить деревину більш виразніше.

Лак паркетний Maxima утворює покриття, стійке до впливу води та побутової хімії, висихає не більше 4 годин та підкреслює колір і структуру деревини. Також звертаємо увагу на лак паркетний поліуретан-акриловий Maxima. Він розбавляється водою, швидко висихає,  має високу зносостійкість покриття, а також стійкість до дії побутових миючих засобів.

Лак для зовнішніх робіт

Для зовнішніх робіт рекомендується використовувати лаки, які мають високу стійкість до атмосферних впливів, води, перепадів температур, ультрафіолетового випромінювання, а також індустріальних та автомобільних масел.

Окремо виділяють яхтові лаки, які окрім захисту від впливу навколишнього середовища надають тривалий захист від впливу прісної та морської води. Наприклад, Лак яхтовий поліуретан-акриловий Maxima або Лак яхтовий Maxima. Ці продукти мають підвищену стійкість до стирання, подряпин, ударів і інших інтенсивних механічних навантажень, а час висихання становить не більше 4 годин.

До лаків, які можуть використовуватися як всередині приміщення, так і на вулиці відноситься лак панельний акриловий Maxima.

Панельний акриловий лак Maxima утворює міцну та еластину плівку, яка не жовтіє і не розтріскується з часом. Стійкий до вологого очищення миючими засобами та сохне менше 2 год.

Взагалі, будь-який лак для зовнішніх робіт може бути використаний і для внутрішніх робіт також.

Види лаків

Лаки для дерева можна класифікувати за кількома основними категоріями:

Тип основи:

  • Органорозчинні лаки (алкідні, поліуретанові, акрилові тощо).
  • Водно-дисперсійні лаки (акрилові, поліуретанові тощо).

Умови експлуатації:

  • Лаки для зовнішніх робіт.
  • Лаки для внутрішніх робіт.

Сфера використання:

За ступенем блиску:

  • Матовий лак.
  • Шовковисто-матовий лак.
  • Напівматовий.
  • Глянцевий лак.

Загальні поради для вибору лаку для дерева

  • Визначити, що саме ви будете фарбувати лаком: меблі, підлогу, дерев’яні вироби або інші дерев’яні поверхні.
  • Деревина ділиться на м’які і тверді породи, а щільність цих порід різна. Ця властивість визначає здатність проникнення лаку.
  • Лаки мають різний ступінь блиску: глянцевий, шовковисто-матовий, напівматовий та матовий. Враховуйте це, щоб обрати той варіант, який найкраще буде підходити для ваших потреб.
  • Завчасно продумайте як саме ви будете наносити лак: фарборозпилювачем, пензлем чи валиком. Вибір методу нанесення залежить від типу та конфігурації поверхні, об’ємів фарбувальних робіт. Всі лаки можна наносити запропонованими способами.
  • Ознайомтесь із властивостями лаку, такими як час висихання, стійкість до подряпин, захист від УФ-променів, стійкість до зносу тощо. Ці фактори можуть вплинути на тривалість і якість захисту дерев’яних поверхонь.
  • Врахуйте бюджет. Лаки різних марок та якості мають різну цінову категорію. Визначте свої можливості та знайдіть оптимальний баланс між якістю та ціною.
  • Читайте відгуки та рекомендації виробників перед покупкою лаку.
  • Не соромтеся звернутися до фахівців у магазинах будівельних матеріалів для отримання конкретних порад щодо вибору лаку.

Загальні поради для фарбування

  1. Не забувайте про підготовку поверхні. Якщо деревина раніше була пофарбована, то спочатку видаліть старий шар лаку.
  2. Обов’язковим етапом є шліфування, це допоможе зробити структуру дерева гладкою.
  3. Використовуйте шпаклівку для заповнення тріщин чи порожнин.
  4. Перед нанесенням лаку ретельно висушити деревину, бо це напряму впливає на рівномірність покриття.
  5. Не забувайте про ґрунтування. Ґрунтовка робить поверхню гладкою та дозволяє знизити витрату лаку. Залежно від типу фінішного покриття ґрунтовка для дерева буває акрилова або алкідна.
  6. Рекомендується наносити лак у 2 шари, для підлоги – 3 шари. Наносити наступний шар лаку можна лише після повного висихання попереднього та легкого проміжного шліфування.
  7. Рекомендують на горизонтальну поверхню лак наносять смугами, вертикальну поверхню – перехресними рухами. Однак, головне наносити рівномірно.
  8. Завчасно подбайте про засоби індивідуального захисту: рукавички, окуляри та маску.
  9. Після закінчення робіт інструмент промити водою, не допускаючи засихання. Сліди затверділого лаку можна видалити механічним шляхом.


Поширені запитання

Лак паркетний Maxima або лак паркетний поліуретан-акриловий Maxima. Вони утворюють стійке покриття до механічних навантажень, впливу води та побутової хімії. Час висихання не більше 4 год.

Лак панельний акриловий Maxima призначений для захисно-декоративного покриття «вагонки», плінтусів, панелей з натурального дерева, фанери, ДСП, ДВП, МДФ та мінеральних поверхонь. Він не змінює колір деревини, не жовтіє та не розтріскується з часом, утворює міцну та еластичну плівку. Час висихання менше 2 годин.

Наносити лак можна пензлем, валиком або фарборозпилювачем у 2 шари, для підлоги – 3 шари. Наносити наступний шар лаку можна лише після повного висихання попереднього та проміжного шліфування. Роботи проводити за температури повітря та робочої поверхні від +10 ºС до +30 ºС і відносній вологості повітря не більше 80%.


19.07.2023