Чотири правила швидкого та надійного фарбування металу

Чотири правила швидкого та надійного фарбування металу

Фарбування металу є важливою технологічною операцією для захисту від корозії, поліпшення зовнішнього вигляду та надання металу спеціальних властивостей. Для отримання ідеального результату фарбування має проводитись із дотриманням кількох важливих кроків. Вони включають правильний вибір фарби для металу, очистку поверхні від старої фарби та іржі, ґрунтування металу та  нанесення фінішного покриття.

Вибір фарби для металевих поверхонь

Для фарбування металевих поверхонь і захисту їх від корозії використовують різноманітні фарби. Вибір залежить від конкретних умов і завдань, а також типу металу, який ви плануєте фарбувати.

Основні типи антикорозійних лакофарбових матеріалів – алкідні, акрилові, епоксидні та поліуретанові. Здебільшого, це матеріали на основі розчинників, але є і водно-дисперсійні. Вибір того чи іншого матеріалу залежить від категорії атмосферної корозійної агресивності середовища.

Алкідні емалі застосовують для фарбування металевих конструкцій, які потребують захисту від корозії, ультрафіолетового випромінювання та механічного впливу. Вони мають різкий запах, тому використовуються здебільшого для робіт зовні приміщень.

Воднодисперсійні фарби є більш універсальними. Вони мають низький вміст летких органічних сполук (ЛОС) у порівнянні з алкідними емалями, майже не мають різкого запаху, тому широко застосовуються для фарбування всередині приміщень. Воднодисперсійні фарби швидко висихають та утворюють міцне покриття, стійке до дії вологи, механічних навантажень і багаторазового миття.

Епоксидні фарби мають високу стійкість до хімічного впливу і корозії, тому їх використовують у промисловому обладнанні, нафтогазовій промисловості та інших агресивних умовах.

Видалення фарбового покриття з металевої поверхні

Перед фарбуванням будь-якого металу важливо виконати підготовчі роботи. Одним із етапів є видалення старого лакофарбового покриття. Вирішіть, яким саме методом будете користуватися, адже той, що підходить для одних металів, далеко не завжди може бути дієвим для інших. Існує три основні способи видалення старої фарби: механічний, хімічний, термічний.

Механічний. Простий та ефективний спосіб позбутися старої фарби на будь-якій поверхні. Шпателем піддівають фарбу, що почала злущуватися, поступово оголюючи поверхню. Ділянки, що не піддаються видаленню фарби шпателем, прошкурюють наждачним папером. Це можна зробити або вручну, або використати спеціальні інструменти. Дриль та болгарка з наждачним кругом або торцевою щіткою допоможуть швидше зачистити поверхню до металу.

Видалення старої фарби з металевої поверхні

Піскоструминна обробка – ефективний спосіб видалення фарби з металу. За допомогою спеціального апарату під великим тиском подається абразив, який відмінно знімає фарбу з будь-якої поверхні. Щоб уникнути деформації металу не рекомендується використовувати цей метод для очищення тонколистового металу.

Хімічне видалення. Існують хімічні засоби, які використовують для видалення фарби з невеликих деталей або об’єктів зі складним рельєфом. Подібні «змивки» роз’їдають фарбу і потім її видаляють шпателем або іншим механічним способом. Вони мають вкрай їдкий запах, тому будьте обережні і носіть захисні рукавиці та окуляри під час роботи.

Термічне видалення. Метод полягає у нагріві пофарбованої поверхні, допоки фарба не почне підніматися. Покриття знімається шпателем. Для нагріву використовують будівельний фен або спеціальну термічну гармату. Будьте обережні, обираючи цей метод, адже не всі поверхні можна нагрівати. Наприклад, чавун може тріскатися, а тонкий листовий метал деформуватися під дією високих температур. Також, останнім часом набуває популярності у виробництві та обробці металів через свою високу ефективність та точність лазерне очищення металу. Цей метод полягає у видаленні різних забруднень, покриттів або оксидних шарів з поверхні металу за допомогою лазерного випромінювання.

Очищення металу від корозії

Очищення металевої поверхні від корозії

Очищення металу від іржі є важливою процедурою для збереження і підтримки якості металевих виробів. Існують різні способи очищення металу від іржі.

Механічне очищення. Механічне очищення включає два способи:

  1. Використання щітки по металу або шліфувального абразиву для видалення іржі з поверхні металу.
  2. Застосування піскоструминної установки.

Після механічного очищення з поверхні треба видалити пил і залишки іржі.

Хімічне очищення. Використання хімічних розчинів для видалення іржі. Розчин наносять на поверхню металу і залишають на деякий час, потім видаляють залишки іржі скребком або щіткою.

Використовують також і перетворювачі іржі – спеціальні хімічні засоби, після нанесення яких на поверхні формується адгезивний шар, що попереджає виникнення корозії в майбутньому. Оброблена поверхня після висихання перетворювача готова до нанесення фінішного покриття.

Електрохімічне очищення. Спосіб включає в себе занурення металевого виробу в електроліт і застосування електричного струму для видалення іржі. Цей метод використовують для видалення іржі зі складних деталей невеликого розміру.

Зверніть увагу на спеціально розроблені продукти, які можна наносити, не очищуючи поверхню від іржі. Емалі 3 в 1 функціонально об’єднують в собі адгезійну ґрунтовку, захист від корозії та фінішну емаль. Вони можуть використовуватися на різних типах металевих виробів, включаючи ворота та огорожі, сталеві конструкції, трубопроводи та багато інших.

Емалі 3 в 1 надійно захищають поверхню металу від впливу вологи і повітря, утворення іржі. Емаль антикорозійна по металу 3 в 1 Maxima представлена великою кількістю кольорів та трьома варіантами структури фінішного покриття, що дозволяє використовувати їх не тільки для захисту, але і для декоративного оформлення металевих поверхонь:

  1. Емаль антикорозійна по металу 3 в 1, гладка утворює на поверхні гладку антикорозійну плівку.
  2. Емаль антикорозійна по металу 3 в 1, молоткова має перламутровий молотковий ефект.
  3. Емаль антикорозійна по металу 3 в 1, графітна утворює декоративну рельєфну структуру з ефектом «metallic», яка візуально маскує і вирівнює нерівності поверхні.

Ґрунтування металевих поверхонь

Ґрунтування металів – невід’ємна складова захисту від корозії, покращення адгезії між металевою поверхнею та лакофарбовим покриттям, підвищення зносостійкості та забезпечення тривалості захисту металу. Зауважимо, що обов’язково ґрунтують лише ті металеві поверхні, що раніше не фарбувалися, або поверхні, очищені від старих шарів лакофарбових матеріалів до чистої основи. Ми рекомендуємо застосовувати для ґрунтування наш новий продукт ґрунт антикорозійний швидковисихаючий Maxima, який утворює надійне антикорозійне покриття, стійке до впливу індустріальних масел, вологи, солей та побутових мийних засобів. Він підходить для подальшого нанесення органорозчинних та водно-дисперсійних лакофарбових матеріалів, швидко висихає, що дозволяє наносити фарбу вже через 1 годину. Цей ґрунт призначений для ґрунтування поверхонь із сталі, оцинковки, чавуну та інших металів (чистих або зі слідами корозії завтовшки до 100 мкм).

Якщо поверхня вже була пофарбована, ґрунтування здійснювати необов’язково. Достатньо обробити наждачним папером старе лакофарбове покриття до матового стану, що зробить основу шорсткою та підвищить адгезію з новим покриттям. Після видалення пилу слід знежирити поверхню універсальним розріджувачем Maxima.

Особливої уваги серед сучасних лакофарбових матеріалів заслуговують ґрунти-емалі. Вони спеціально розроблені для антикорозійного захисту та декоративного фарбування металевих поверхонь. Такий продукт значно скорочує витрати матеріалів та часу. Швидковисихаюча ґрунт-емаль Maxima зарекомендувала себе як надійний засіб для захисту металевих поверхонь. Вона містить антикорозійні добавки, стійка до ультрафіолету та атмосферного впливу.

Етапи фарбування металу

Першим кроком обираємо яким саме інструментом будемо фарбувати: пензлем, валиком або фарборозпилювачем. Останній ідеально підходить для фарбування великої площі, валик – для рівних поверхонь, а пензель – для рельєфних елементів, кутів та важкодоступних місць. Фарборозпилювач – найменш економний інструмент, валик – найбільш ефективно покриває поверхню, забезпечуючи економні витрати  фарби.

Перед нанесенням фарби переконайтеся, що поверхня абсолютно суха. Нанесіть перший шар емалі та дочекайтесь висихання. Фарбам на водній основі достатньо 2-4 годин, алкідні фарби можуть висихати від 1 години до 24. Далі наносимо другий шар та чекаємо його повного висихання.

Фарбування металу

Перед фарбуванням металу зовні приміщень переконайтесь, що наступного дня буде тепла та суха погода. Надто висока температура (понад 27С) також не дасть емалі висохнути правильно.

Кінцевий результат буде залежати від якості підготовки поверхні і техніки нанесення фарби. Дотримання цих кроків допоможе забезпечити довговічність та якість покриття на металевих поверхнях.


04.10.2023