Як самостійно пофарбувати фасад?

Як самостійно пофарбувати фасад?

Хочете оновити зовнішній вигляд будинку, але не знаєте з чого почати?

Користуйтесь порадами із цієї статті, щоб отримати результат, яким ви будете задоволені.

Вибір фарби

Робота по оновленню фасаду починається із вибору якісної фарби, яка забезпечить гарний зовнішній вигляд будинку на довгий проміжок часу.

Основний показник фасадної фарби – це здатність зберігати свою цілісність і первісний колір в умовах атмосферного впливу. Такими показниками є: стійкість до температур, вологи, сонячних променів, паропроникність і гарна покривна здатність. Більш детальну інформацію про характеристики фасадної фарби можна дізнатися тут.

Окрім цього на вибір фарби впливає матеріал фасаду:

  • Фасад немає системи утеплення або утеплений пінополістирольними плитами – можна фарбувати акриловою і силіконовою фарбою.
  • Фасад утеплений мінеральною ватою покривають силіконовою фарбою.

 

Фарба фасадна високоякісна ВДА «Facade» Farbex Фарба фасадна силіконова Farbex Фарба гумова універсальна «Rubber Paint» Farbex Структурна латексна фарба Farbex
  • Атмосферостійка
  • Створює довговічне покриття
  • Колорується у пастельні та насичені відтінки
  • Підвищена стійкість до атмосферних впливів
  • Висока паропроникність
  • Низька водопроникність
  • Еластична, стійка до розтріскування
  • Стійка до інтенсивного миття
  • Підвищена стійкість до атмосферних впливів, механічної дії, УФ та перепадів температур
  • Приховує нерівності поверхні
  • Стійка до атмосферних впливів, дії вологи та механічних навантажень
  • Створює еластичне матове рельєфне покриття
Наноситься на мінеральні, гіпсові і дерев’яні основи. Наноситься на мінеральні основи, мінералполімерні та інші поверхні. Наноситься на бетонні, піно- і газобетонні, цегляні, оштукатурені, зашпакльовані  дерев’яні, гіпсокартонні поверхоні і т.д. Наноситься на будь-які мінеральні основи (штукатурка, шпаклівка, цегла, бетон, шлакоблок), гіпсові та дерев’яні поверхні.

Як визначити кількість фарби, та на які важливі аспекти потрібно звертати увагу під час розрахунку читайте у статті «Як розрахувати кількість фарби».

Вибір кольору

Правильно підібраний колір для фасаду може приховати недоліки дизайну, підкреслити особливості архітектури будівлі і додати їй виразного вигляду. При виборі кольору фарби враховуйте загальну картину сусідніх будинків, ваш вибір має доповнювати кольорову гаму і водночас виділятися.

Ще важливо брати до уваги майбутнє поєднання фасаду з дахом, віконними рамами, підвіконнями, дверима і плінтусами. Всі ці елементи повинні доповнювати один одного.

Розглянемо декілька класичних поєднань, які будуть сучасно і гармонійно виглядати:

Коричневий дах і карамельні, пісочні або бежеві стіни.
Червоний дах і бежевий, пісочний та інші теплі відтінки фасадної фарби.
Графітний дах і світло-сірий або білий фасад.
Чорний дах та кремові і сірі стіни.
Зелена покрівля і теплий бежевий, світло-жовтий чи оливковий колір фасаду.

У підборі кольору,  ви можете спиратися на вже наявні кольори фарби або скористатися каталогом і заколерувати її у той відтінок, яким вам подобається. Зазвичай для фасаду обирають природні кольори: пісочний, кремовий, ваніль, охра і т.д.

Інструменти

Коли ви вже визначилися з фарбою, її кількістю і кольором, час підібрати інструменти для роботи. До набору має входити: валик, пензлик (для фарбування рам, плінтусів чи окантовок), малярна стрічка, ємності для фарби, захисний одяг, рукавички і окуляри, плівка (вкрити ті місця, де фарбування не потрібно), драбина або подовжувач для ручки валика.

Для фасадних робіт рекомендовано використовувати валик з довгим ворсом. За рахунок довгої шубки створюється однорідне покриття поверхні, добре профарбовуються цегляні і бетонні стіни, а також стіни з рельєфною штукатуркою.

Як підготувати стіни

Підготовлені стіни – запорука стійкого і міцного покриття. Навіть маленькі нерівності будуть виділятися під шаром фарби, тому треба віднестися серйозно до обробки фасаду перед фарбуванням.

Новий фасад

Оштукатурені фасади нових будинків міцні. Але перед тим,  як почати фарбування потрібно повністю осушити свіжий оштукатурений фасад, зазвичай це займає 4 тижні. Потім нанести ґрунтовку, а після її висихання фарбу.

Стіни із лицьової керамічної цегли зазвичай не фарбують, а от із керамічної цегли фарбувати можна і краще це зробити в перші два роки, поки не сформувалися висоли (результат висихання води, яка містить солі у розчиненому вигляді). Для фарбування цегли можна застосувати лак для каменю Maxima. Він створює ефект «мокрого каменю», надає поверхні водовідштовхувальні властивості та утворює міцну плівку, яка стійка до дії води, атмосферних впливів, УФ-променів та перепадів температур.

Утеплений фасад

Сьогодні в утепленні будинків застосовується 2 види матеріалів: пінополістирол (пінопласт) та мінеральна вата. Кожна із цих систем потребує фінальний захисний шар покриття.

Для системи утеплення мінеральною ватою варто обрати силіконову фарбу для фасаду Farbex. Вона має високу паропроникність і низьку водопроникність, самоочищається від дощу.

Для системи утеплення пінополістирольними плитами краще обрати акрилову фасадну фарбу Farbex, вона добре захищає від вологи та інших впливів. Однак можна використати і силіконову. Справа в тому, що пінополістерол не паропроникний, і всі ті переваги силіконової фарби, які є для мінеральної вати, не мають ніякого сенсу для пінопласту, окрім властивості самоочищення. Та чи варто переплачувати більше за цю характеристику силіконової фарби вирішувати вам.

Фасад, який потребує оновлення

  • Якщо фасад був пофарбований. Ретельно огляньте поверхню. Якщо фарба немає сколів чи тріщини, то проводимо очистку від пилу та інших забруднень і приступаємо до фарбування.
  • Якщо фарба сиплеться, знімаємо її шпателем, або іншим механічним способом. При необхідності виконуємо часткову чи повноцінну штукатурку. Чекаємо повного висихання. Свіжа нанесена цементна чи вапняна штукатурка повинна бути витримана перед фарбуванням мінімум 4 тижні. Це потрібно для повної кристалізації шару і завершення всіх хімічних процесів в товщі штукатурки. Після її висихання можна фарбувати фасад.
  • Підготовка утепленого фасаду. Ретельно огляньте поверхню, якщо ви бачите механічні пошкодження на системі утеплення, то перед фарбуванням, обов’язковим етапом буде реставраціях цих місць. Відремонтовані місця треба зашпаклювати. І після висихання шпаклівки приступати до фарбування фасаду.
  • Підготовка дерев’яного фасаду перед фарбуванням починається із очистки від бруду. Наявні на поверхні отвори, щілини або нерівності вирівнюємо шпаклівкою для дерев’яних і мінеральних поверхонь Farbex. Потім поверхню відшліфувати, очистити від пилу і нанести деревозахисну ґрунтовку Maxima або деревозахисну ґрунтовку  акрилову Maxima. (залежно від вибору фінішного ЛФМ, водно-дисперсійний чи органорозчинний). Коли ґрунтовка висохла, розпочинаємо фарбування. Окрім лаку і емалі, для фінішного шару ще обрають деревозахисний засіб. Він підкреслює структуру деревини, захищає її від атмосферних впливів, грибкових захворювань і шкідників. Звертаємо вашу увагу на деревозахисний засіб Maxima  та  деревозахисний засіб акриловий Maxima.

Що враховувати перед фарбуванням

Спочатку рекомендується від’єднати всі навісні конструкції: ліхтарі, кондиціонери, навіси і т.д. Якщо їх зняти не можна і ви не плануєте їх фарбувати, заклейте їх малярною стрічкою або накрийте плівкою. Щоб не забруднити вікна, можна змочити газети водою і приклеїти їх на скло.

Технологія фарбування фасаду мало чим відрізняється від внутрішніх робіт. Поверхня фарбується в 2-3 шари, кожен наступний шар наноситься після повного висихання попереднього (як правило це не більше 2 годин).

Краще завжди починати з кута, проводити валиком згори до низу і рухатися вздовж стіни крок за кроком. Смуги наносити не в стик, а щоб кожна смуга на декілька сантиметрів накладалась на іншу, так колір буде рівномірним. Наносити фарбу слід, чергуючи вертикальні, горизонтальні та навскісні рухи. Кожну стіну фарбуйте без тривалих перерв інакше з’являться видимі переходи, які замаскувати ніяк не вийде.

У важко доступних місцях для фарбування використовуйте пензлик.

Фарбувати краще за температури повітря та робочої поверхні від +5 до + 35 °C і при вологості повітря не більше 80 %. Підвищена вологість не дасть фарбі висохнути, а вітряна погода буде приклеювати дрібне сміття на тільки пофарбований шар. Якщо погода сонячна, то північна і західна стіна фарбується в першій половині дня, а південна і східна – в другій. У спекотну погоду фарба буде швидко підсихати і з’являться дрібні дефекти.

На упаковці завжди пишуть оптимальний діапазон температур для нанесення фарби, зазвичай це від +5 °C до + 35 °C температури повітря та робочої поверхні.

Плануйте фарбування так, аби сприятливий прогноз був на декілька днів. Так можна уникнути псування фарби від дії опадів.

Якщо у вас залишилася фарба, зберігайте упаковку щільно закритою в місці, де немає прямого попадання сонячних променів і при температурі 5-35 °C.




13.12.2022